دانستنی هاطراحی سایت

UI/UX چیست

By ۱۳۹۸/۰۷/۱۱ No Comments

UI/UX  چیست؟

احتمالا بارها دو عبارت “رابط کاربری” و ” تجربه‌ی کاربری” رو شنیده اید.

UI مخفف “User Interface” به معنی رابط کاربری است. UX مخفف “User Experience” به معنی تجربه‌ی کاربری است.

اما معنا و تفاوت این دو عبارت در چیست؟

ux/uiدر این پست و پست بعدی به این مطلب خواهیم پرداخت.

با تجربه‌ی کاربری شروع می کنیم. همون طور که از اسمش میشه متوجه شد، به تجربه کاربر هنگام استفاده از چیزی میگن تجربه کاربری. یا به عبارتی چیزهایی که کاربر هنگام استفاده از محصول ما حس می‌کند. به طور مثال هنگام نشستن روی صندلی خودروهای مرسدس بنز چه حسی به ما دست میده؟ حس راحتی؟ آرامش؟ سختی؟ و… ؛ هنگام در دست گرفتن گوشی های آیفون چطور؟

تجربه‌ی کاربری با روانشناسی نیز در ارتباط است. چون کار طراح رابط کاربری این است که بهترین تجربه رو برای کاربر رقم بزنه. بهترین حس رو منتقل کنه. تجربه‌ی کاربر از استفاده‌ی وسیله‌ی ما براش رضایت بخش یا هیجان انگیز باشه.

اگر بخواهیم مثالی در رابطه با طراحی سایت یا اپلیکیشن بزنیم، می توانیم بگوییم که نوار جست‌وجو باید کجا و در چه اندازه‌ای قرار گیرد. یا بعد از ثبت نام و ورود به اپلیکیشن کاربر به کدام صفحه منتقل شود.

کسی که در رابطه با تجربه‌ی کاربری کار می‌کند، اول در مورد موضوع و هدف وسیله تحقیق می‌کند. مثلا اپلیکیشن قراره چه خدمتی رو برای چه کسی ارائه بده. چه نیازی رو به چه صورت برطرف کنه.

طراح تجربه‌ی کاربری با اکثر بخش‌ها اعم از مارکتینگ، فروش، برنامه‌نویسان، محصولات و خدمات، مشتری، کارفرما و… در ارتباط است.

بهبود تجربه‌ی کاربری باعث بهبود فضای کسب‌وکار و در نتیجه افزایش رضایت مشتری و فروش می‌شود.

در پست بعدی به رابط کاربری و رابطه‌اش با تجربه‌ی کاربری می‌پردازیم.

آنچه گذشت…

در پست قبلی به طور مختصر به بررسی تجربه‌ی کاربری پرداختیم. در این پست به ارتباط UX با UI و خوده UI می‌پردازیم.

UI به معنی رابط کاربری است. رابط کاربری آن چیزی است که کاربر مشاهده می‌کند. مانند رنگ‌ها، اندازه‌ها، فونت‌ها و… . نحوه‌ی ارائه‌ی یک محصول به دست طراح رابط کاربری قم می‌خورد.

در واقع رابط کاربری ابزاری است در دست تجربه‌ی کاربری برای محقق کردن اهداف تجربه‌ی کاربری. رابط کاربری زیر مجموعه‌ی تجربه‌ی کاربری محسوب می‌شود.

کسی که رابط کاربری را طراحی می‌کند باید اصول طراحی آشنا باشد. مراقب یکپارچگی و هارمونی محصول از جهات مختلف(رنگ، سایز، فونت و…) باشد.

یک جمع‌بندی کوچیک داشته باشیم:

UI بخشی از UX است. در UI به ارتباط و تعامل ماشین و کاربر پرداخته می‌شود. UI خواسته‌های UX رو اجرا می‌کند. یک محصول مثل وب‌سایت می‌تواند UI خوبی داشته باشد اما از نظر عملکرد(UX) بد باشد. و یا برعکس. به طور مثال سایتی خیلی زیبا و چشم‌نواز طراحی شده ولی به حدی دیر بارگذاری می‌شود که عملا کاربر را از استفاده عاجز می‌کند!

امیدوارم مجموع این دو پست در تبیین دو مفهوم UI/UX به شما کمک کرده باشد.

Leave a Reply

| درباره ما

شرکت روند راه ابریشم (روندسافت) که در سال 1396 با رویکردی جدید وارد کسب و کار فناوری اطلاعات کشور شد، با تکیه بر تجربیات موسسان خود و با شناختی که از فضای مجازی و راهکارهای مورد استفاده در آن دارد، اقدام به ارائه خدمات طراحی وب‌سایت، طراحی اپلیکیشن، مدیریت و پشتیبانی محتوایی شبکه‌های اجتماعی پرداخته و در جهان وابسته به اینترنت امروز، همراهی همیشگی برای کسب و کار شما خواهد بود.

| ارتباط با ما

قم، خیابان فاطمی، نبش کوچه 10
ساختـمان میـلاد، طبقه 5، واحد 10

02537833316 | 02537833317